MEDYCYNA

Dalekowzroczność – komfortowe życie pomimo wady wzroku

Dalekowzroczność (nadwzroczność, hipermetropia) to niezwykle powszechna wada wzroku, która dotyka ludzi w każdym wieku. Może dotyczyć najmłodszych dzieci, jak również osób dorosłych starszych. Osoba z dalekowzrocznością ma problem z wyraźnym widzeniem obiektów znajdujących się blisko siebie, przy jednocześnie dobrym widzeniu oddalonych obiektów. Właśnie dlatego charakterystyczne jest w tej wadzie wzroku również oddalanie przedmiotów, w celu ich lepszego widzenia.

Mechanizm dalekowzroczności – jak powstaje i dlaczego?

Dalekowzroczność wynika przede wszystkim z nieprawidłowej budowy gałki ocznej, która jest zbyt krótka. Powoduje to skupienie się obrazu za siatkówką, a nie bezpośrednio na niej. To właśnie ten proces odpowiada za charakterystyczne, niewyraźne i rozmyte widzenie. U osób młodszych następuje również pewna kompensacja z racji silniejszych mięśni oka, ale z czasem prowadzić to może do większej męczliwości oczu, a także bólów głowy.

Dalekowzroczność może mieć podłoże genetyczne, choć na jej powstanie wpływa również mogą czynniki środowiskowe. Ta wada wzroku, w przeciwieństwie do krótkowzroczności, częściej występuje już od urodzenia i jedynie pogłębia się z wiekiem, szczególnie po 40. roku życia, gdy dochodzi naturalne pogorszenie zdolności akomodacyjnej oka, znane jako prezbiopia.

Nowoczesne metody korekcji dalekowzroczności

Najpowszechniej stosowanymi metodami korekcji dalekowzroczności są klasyczne okulary lub soczewki kontaktowe. Szczególnie to drugie rozwiązanie może być strzałem w dziesiątkę, ponieważ soczewki pozwalają na korekcję pełnego pola widzenia, a także możliwość wyboru między modelami jednodniowymi lub miesięcznymi. Pierwsze soczewki w klubie CooperVision możemy dostać za darmo wypełniając specjalny formularz na stronie mojepierwszesoczewki.pl. pozwoli nam to darmowo przetestować to rozwiązanie.

Praktyczne wskazówki dla osób z dalekowzrocznością

Oczywiście o ile z czynnikami genetycznymi nie wygramy tak łatwo, o tyle możemy zmniejszyć prawdopodobieństwo na to, że czynniki środowiskowe będą pogarszały stan naszego wzroku. Oto praktyczne wskazówki dla osób, które chcą uniknąć pogłębienia wady:

  • Regularnie badaj wzrok u okulisty – minimum raz w roku i każdorazowo, gdy poczujesz pogorszenie wzroku;
  • Zadbaj o higienę pracy, gdy pracujesz przed ekranami – co 20 minut spójrz na obiekt oddalony o około 6 metrów na 20 sekund;
  • Mrugaj regularnie przy pracy z ekranem – zapobiega to wysychaniu oczu, możesz również używać kropel nawilżających;
  • Dostosowane stanowisko pracy – monitor oddalony minimum 50-70cm od oczu.